Zakonski okviri, CSRD, CBAM, REACH, RoHS, Zeleni Plan
Zakonski okviri, CSRD, CBAM, REACH, RoHS, Zeleni Plan

Zakonski okviri

Zašto je usklađivanje sa EU regulativama neophodno za buduću razmjenu sa kompanijama iz EU?

 

Zakonski okviri Evropske Unije (EU) su ključni za funkcionisanje privredne razmjene između kompanija iz trećih zemalja i EU jer postavljaju standarde koji osiguravaju usklađenost sa visokim evropskim normama u vezi sa bezbjednošću, ekološkim i socijalnim odgovornostima proizvoda i usluga. Ovi okviri omogućavaju transparentnost i povjerenje u poslovnim procesima, štiteći evropsko, ali i tržišta trećih zemalja i njihove potrošače od rizika koji bi mogli nastati iz neusklađenih poslovnih praksi. Kako EU sve više teži održivosti i odgovornom poslovanju, zakonski okviri postaju sve zahtjevniji, tražeći od kompanija striktno usklađivanje pravila o emisijama, društvenim odgovornostima, ekonomskim praksama i sigurnosti proizvoda. Pored uslađivanja regulacija, veliki značaj se stavlja i na izvještavanje proizvodnih procesa i njihovog uticaja na okolinu. Ovim se dodatno podiže standard poslovanja za sve uključene u privredne razmjene, ali samim tim nastaju i dodatna opterećenja koja zahtijevaju specifično znanje i dodatne ljudske resurse.

PREUZMI ČEKLISTU - uporedi svoj način poslovanja sa najnovijim standardima održivosti

    Koje kompanije mogu profitirati?

    Konsultantske usluge u vezi sa EU regulativama i usklađivanjem poslovnih praksi mogu biti od velike koristi mnogim kompanijama, a neki od sektora poslovanja su:

    1. Proizvođači hemijskih proizvoda – Ove kompanije moraju biti usklađene sa strožim EU regulativama kao što su REACH i CLP, koje se odnose na bezbjednost, označavanje i procjenu rizika hemikalija. Konsultantske usluge pomažu im u prilagođavanju procesa i dokumentacije, čime se smanjuje rizik, povećava povjerenje kupaca i omogućava lakši pristup evropskom tržištu.

    2. Industrija električne energije – Sa sve većim fokusom na smanjenje emisije CO2 i prelazak na obnovljive izvore energije, proizvođači električne energije moraju ispunjavati zahtjeve kao što je CBAM regulativa za podsticanje čistije industrijske proizvodnje. 

    3. Metalna industrija – Proizvođači gvožđa i čelika suočavaju se sa nadolazećim zahtjevima vezanim za izvještavanje o emisijama izduvnih gasova, nastalih tokom proizvodnje, što će dodatno povećati cijenu izvoza na osnovu klasifikacije proizvodnog procesa. Usklađivanje proizvodnje sa ovim regulacijama i pravilno izvještavanje imaće veliki uticaj na konkurentnost ovih proizvoda iz trećih zemalja u EU.

    4. Proizvodnja đubriva – Kompanije koje proizvode đubriva moraju ispunjavati stroge standarde u vezi sa hemijskim sastavom, ekološkom održivošću i bezbjednošću proizvoda.

    5. Proizvođači elektronske opreme – S obzirom na regulative poput ograničenje opasnih supstanci u električnoj i elektronskoj opremi (RoHS), proizvođači  i izvoznici elektronske opreme u EU moraju ispunjavati ovaj i slične standarde za uspješnu trgovinsku razmjenu za partnerima iz EU.

    6. Logističke i transportne kompanije – Sa novim pravilima o smanjenju emisija i održivosti u transportu potrebno je usklađivanje sa EU regulativama kao što su Fit for 55 i standardi za CO2 emisije, što omogućava dugoročnu konkurentnost i efikasno poslovanje na tržištu EU.

    7. Automobilska industrija – Sa obzirom na rastuće zahtjeve povezane sa smanjenjem emisija CO2 i standardima proizvodnje, proizvođači automobila i auto-dijelova koji izvoze svoje proizvode u EU moraju biti usklađeni sa evropskim zakonima.

    8. Proizvođači hrane i pića – Kompanije koje izvoze prehrambene proizvode u EU moraju biti usklađene sa strogim evropskim standardima sigurnosti hrane, kao što su HACCP, etiketiranja proizvoda, standarda kontrole kvaliteta, itd.

    Usluge koje nudimo

     

    Konsultantske usluge mogu pomoći kompanijama u usklađivanju sa nadolazećim regulacijama kroz sledeće ključne aktivnosti:

    1. Pojednostavljivanje regulacija i direktiva – Omogućavamo jasna i razumljiva tumačenja kompleksnih regulacija i direktiva, tako da svi zaposleni, bez obzira na tehničku stručnost i poznavanje zakona, mogu lako razumjeti ključne aspekte i shodno tome primjenjivati prakse tokom poslovanja.

    2. Redovno izvještavanje o regulatornim promjenama – Praćenjem promjena u zakonskom okviru, redovno obavještavanje naših klijenata o novim ili izmijenjenim regulativama koje mogu da utiču na poslovanje, omogućavajući pravovremenu adaptaciju.

    3. Savjetovanje o usklađivanju poslovanja – Kroz strateške savjete, pomažemo kompanijama da adaptiraju procese i prilagode se novim regulativama, poput CSRD i CBAM, čime se osigurava potpuno usklađivanje zakonskih okvira.

    4. Pomoć tokom pripreme CBAM i CSRD izvještaja – Pružamo podršku tokom prikupljanja podataka, analize i izrade izvještaja u skladu sa CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) i CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) regulativama, osiguravajući tačnost i transparentnost u dostavljanju izvještaja.

    5. Izrada dugoročne strategije usklađivanja – Takođe pomažemo kompanijama u razvoju dugoročne strategije koja obuhvata sve aspekte poslovanja zahvaćene regulativama, kako biste smanjili rizike i osigurali održivost u skladu sa evropskim, ali i lokalnim standardima.

    Naše usluge omogućavaju kompanijama ne samo usklađenost sa postojećim zakonskim okvirima, već i proaktivno prilagođavanje promjenama u poslovnom okruženju, na vrijeme i bez eksternog pritiska Vaših partnera.

    Scroll to Top