Analiza dobavljača
Zašto je neophodno imati odgovarajuću razmjenu podataka i informacija sa Vašim dobavljačima?
Uz velike prednosti za privlačenje finansijskog kapitala sve većeg broja investitora koji ulažu u održivu proizvodnju, ali i u sve strožem regulatornom okruženju Evropske Unije, povezanog sa održivim i odgovornim poslovanjem, postaje ključno za kompanije iz EU i trećih zemalja da se aktivno počnu baviti prikupljanjem detaljnih informacija o proizvodima koje nabavljaju od svojih dobavljača, takozvana analiza dobavljača. Transparentnost u lancu snadbijevanja, ne samo da poboljšava efikasnost poslovanja već i dovodi do usklađivanja sa novim EU regulativama koje sve više zahtijevaju podatke o sastavu, porijeklu i ekološkom uticaju tih proizvoda.
Ove informacije su od posebne važnosti za usklađivanje sa nadolazećim regulativama EU koje spadaju pod zelenu agendu (EU Green Deal), a neke od tih regulativa su Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) i Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), koje zahtjevaju da kompanije precizno izvještavaju o održivosti i emisijama proizvoda kroz kompletan lanac snadbijevanja. CSRD će recimo tražiti od kompanija sveobuhvatne informacije o ekološkim, društvenim i faktorima upravljanja poslovanjem (ESG) vezanim za proizvode i njihove dobavljače, dok će CBAM zahtijevati podatke o CO2 otisku uvoza kako bi se postigla zelena tranzicija u skladu s EU ciljevima. Osim toga regulative kao što su REACH, RoHs i MSDS zahtijevaju takođe dostavljanje specifičnih informacija.
Upravo zato, aktivno prikupljanje informacija i pravovremeni pristup podacima o proizvodima postaje osnovni preduslov za izgradnju održivog poslovanja i očuvanje konkurentnosti na evropskom tržištu, osiguravajući da kompanije ispune zahtjeve tih regulativa i doprinesu evropskim standardima održivosti.
Pročitaj više - koje kompanije mogu profitirati?manje..
Koje kompanije mogu profitirati?
Pored velikog obima drugih zakona povezanih sa evropskim zelenim planom, trenutni fokus se stavlja na CSRD and CBAM regulatime. CSRD regulativa će imati uticaj na sva velika, srednja i mala preduzeća (čiji su vrijednosni papiri uključeni u trgovanje na uređenom tržištu u Uniji – izuzeće su mikropreduzeća), unutar i izvan EU, a koja prelaze određeni broj zaposlenih, odnosno koja prelaze određenu sumu neto prihoda. Sa druge strane CBAM regulativa i njeno sprovođenje se ograničava na sektore koji imaju visok nivo emisija ugljen-dioksida (CO₂) i čiji proizvodi imaju značajan uticaj na životnu sredinu, a to su:
Energetski sektor – CBAM se odnosi na proizvodnju električne energije, s obzirom da elektrane često imaju visoke emisije CO₂ zbog korišćenja nečistih goriva tokom proizvodnje.
Industrija čelika i gvožđa – Proizvodnja čelika i gvožđa spada među najveće zagađivače tokom procesa proizvodnje, zbog visokih temperatura potrebnih u procesu topljenja metala. Stoga je uvrštena na listu CBAM regulative.
Industrija cementa – Proizvodnja cementa proizvodi takođe značajne emisije CO₂ jer je proces proizvodnje izuzetno energetski intenzivan. Samim tim, nove CBAM regulacije pokrivaju ovaj sektor.
Proizvodnja đubriva – Proizvodnja đubriva, posebno azotnih đubriva, proizvodi visoke emisije CO₂ i drugih gasova, koji su veoma štetni za okolinu. Ovaj sektor je takođe uvršten u CBAM regualtivu.
Industrija aluminijuma – kao energetski zahtjevan proizvod, aluminijum je veliki emiter CO2 tokom proizvodnje, zbog čega se često povezuje sa visokim emisijama, ali i zbog čega spada pod CBAM regulativu.
- Industrija hidrogena – takođe uvrštena među 6 inicijalnih sektora koji obuhvataju CBAM regulativu.
Ostale industrije trenutno nisu dio CBAM regulative i potrebnog izvještavanja, svakako nakon prvih iskustava sa ovim zakonom postoji mogućnost za dopunjavanje ostalih energetski intenzivnih i ekološki uticajnih sektora kao što su papirna, drvna i hemijska industrija.
Osim toga, REACH pokriva informacije o proizvodima kao što su igračke, tekstili, gume, elektronika, dok je RoHS usmjeren na električne proizvode, a MSDS na opasne hemikalije.
Pročitaj više - kako konsultantske usluge mogu pomoći?manje..
Usluge koje nudimo
Kako su mnogi od ovih zahtjeva novi i zahtjevaju obimne resurse, naše usluge igraju veliku ulogu u podršci kompanijama da prikupe, organizuju i usklade važne podatke u vezi sa određenim regulativama, ali i iznad toga kako bi se kompanija učinila što atraktivnijom za finansijsko tržište investicija. Neke od usluga koje nudimo su:
Sakupljanje i centralizacija podataka – pomažemo da prikupite sve potrebne podatke od dobavljača, proizvođača i internih odjeljenja, nakon čega centralizujemo podatke na jednom mjestu. Na ovaj način, svi podaci koji su potrebni za usklađivanje sa regulativama postaju dostupni na jednom mjestu, što olakšava analizu i smanjuje greške nastale tokom procesa razmjene informacija.
Obrada sakupljenih podataka na osnovu određenih regulativa
Podrška pri ažuriranju i izradi (Material Safety Data Sheet – MSDS) dokumenata.
Savjetovanje i obuka – dajemo stručne savjete i obuku zaposlenima kako bi bolje razumjeli regulative, zahtjeve i način izvještavanja.
Priprema izvještaja analize životnog ciklusa (life cycle analysis) proizvoda – uključuje sve prikupljene podatke, metodologiju i zaključke. Ovi izvještaji su neophodni za kompanije koje žele transparentno izvještavanje prema investitorima i partnerima.
Naše usluge omogućavaju praćenje, usklađenost i pravovremeno ispunjavanje strogih i kompleksnih zakonskih okvira.