Zeleni Plan Evropske Unije (EU)

Kao odgovor na sve veće izazove povezane sa klimatskim promjenama, Evropska komisija je u Decembru 2019. godine predstavila Evropski zeleni plan (EZP), sveobuhvatan i ambiciozan prijedlog za transformaciju Evropske Unije (EU) u prvi klimatski neutralan kontinent do 2050. godine.

EZP sadrži nekoliko dijelova koji opisuju načine postizanja ovog cilja i transformaciju EU u modernu, resursno efikasnu i konkurentnu ekonomiju u kojoj:

  • Ne postoje neto emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) do 2050. godine
  • Ekonomski rast je odvojen od eksploatacije resursa
  • Niko nije zapostavljen

Ovaj transformacioni plan pruža mapu puta za stvaranje održivije ekonomije EU, što rezultira čistijim okruženjem, pristupačnijom energijom, pametnijim transportom, novim radnim mjestima i sveukupno boljim kvalitetom života.

U julu 2021. godine, Evropska komisija predstavila je paket prijedloga i strategija za svaku ključnu oblast kako bi se postigli ciljevi EZP-a. Kompanije moraju započeti primjenu promjena u svom radu kako bi prvi rezultati bili vidljivi do 2030.godine, kada EU ima za cilj da smanji emisije za najmanje 55% u odnosu na nivoe iz 1990.

EZP ukljucuje 8 kljucnih oblasti, svaka sa svojim akcionim planom.

Povećanje klimatskih ambicija EU za 2030. i 2050. godinu:

Glavni cilj Evropskog zelenog plana je da postigne klimatsku neutralnost do 2050. godine. Da bi se to postiglo, Evropska Komisija je predložila Evropski klimatski zakon, koji je usvojen 2021. godine, sa ciljevima smanjenja neto emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) za 55% do 2030. godine u poređenju sa nivoima iz 1990. i da se emisije smanje u svim sektorima.

Snadbijevanje čistom, pristupačnom i sigurnom energijom:

Proizvodnja i potrošnja energije čine više od 75% emisija GHG u EU. Dekarbonizacija energetskog sektora EU ključna je za postizanje klimatskih ciljeva za 2030. godinu i dugoročnih ciljeva za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine.

Mobilizacija industrije za čistu i cirkularnu ekonomiju:

Postizanje klimatski neutralne i cirkularne ekonomije zahtijeva punu mobilizaciju industrije. Potrebno je 25 godina – jedna generacia – da bi se transformisao industrijski sektor i svi lanci vrijednosti (value chains). Kako bi bili spremni do 2050. godine, odluke i akcije moraju biti donesene u narednim godinama.

Otprilike pola ukupnih emisija gasova staklene baste i više od 90% gubitka biološke raznolikosti i stresa na vodne resurse dolaze iz vađenja i obrade resursa, goriva i hrane. Industrija u EU je započela ovu tranziciju, ali i dalje čini 20% emisija gasova staklene baste u EU.

Akcioni plan za cirkularnu ekonomiju uključivati će politiku “održivih proizvoda” koja će podržati cirkularni dizajn svih proizvoda temeljen na zajedničkoj metodologiji i načelima. Prioritet će biti smanjenje i ponovno korištenje materijala prije njihove reciklaže. Plan će poticati nove poslovne modele i postaviti minimalne zahtjeve kako bi se spriječilo plasiranje proizvoda štetnih za okolinu na tržište EU. Također će se pojačati proširena odgovornost proizvođača.

Izgradnja i renoviranje na energetski i resursno efikasan način:

Izgradnja, korišćenje i renoviranje zgrada zahtjevaju značajne količine energije i mineralnih resursa (npr. pjesak, šljunak, cement). Zgrade takođe čine 40% potrošene energije.  Godišnja stopa renoviranja varira od 0,4% do 1,2% u državama članicama. Ova stopa će se morati najmanje udvostručiti kako bi se postigli energetski i klimatski ciljevi EU, s fokusom na tehnologije niskih emisija i odrzive proizvode i usluge.

Ubrzanje prelaska na održivu i pametnu mobilnost:

Emisije iz transporta čine 25% ukupnih emisija staklene baste u EU. Prijedlozi iz Evropskog zelenog plana u oblasti transporta imaju za cilj smanjenje emisija povezanih s transportom za 90% do 2050. godine.

Od „farme do viljuške“: osmišljavanje pravednog, zdravog i ekološki prihvatljivog prehrambenog sistema:

Ciljevi EU su da obezbjede sigurnost hrane u svjetlu klimatskih promena i gubitka biodiverziteta, smanje ekološki i klimatski otisak, ojačaju otpornost prehrambenog sektora EU i predvode globalnu tranziciju ka konkurentnoj održivosti od farme do viljuške.

Očuvanje i obnavljanje ekosistema i biodiverziteta:

Upravljanje šumama i morskim područjima, zaštita životne sredine i rješavanje pitanja gubitka vrsta biljaka i životinja i ekosistema sve su sastavni dijelovi ove ciljne oblasti. Nova strategija EU za šume ima kao ključne ciljeve efikasno pošumljavanje, očuvanje i obnovu šuma u Evropi, kako bi se povećala absorpcija CO2, smanjila učestalost i obim šumskih požara i promovisala bioekonomija, uz puno poštovanje ekoloških principa koji pogoduju biodiverzitetu.

Ambicija za nultu zagađenost u cilju okruženja bez toksičnih uticaja:

Stvaranje okruženja bez toksičnosti zahtjeva dodatne akcije za sprječavanje stvaranja zagađenja, kao i mjere za čišćenje i sanaciju zagađenja. Da bi se odgovorilo na ove međusobno povezane izazove, Komisija je 2021. godine usvojila akcioni plan za nultu zagađenost vazduha, vode i zemljišta.

Zaključak:

Konsultantske usluge specijalizovane za usklađenost sa zakonodavstvom EU, analizu podataka i procjenu dobavljača igraju ključnu ulogu u pomaganju kompanijama da razumiju i prilagode se ovim promjenama.

Evropski zeleni plan predstavlja transformativni pristup stvaranju klimatski neutralne EU do 2050. godine, adresirajući ključne oblasti kao što su čista energija, održiva mobilnost, ekološki prihvatljivi prehrambeni sistemi i očuvanje biodiverziteta. Sa ambicioznim ciljevima u svakoj oblasti, kompanije se suočavaju sa složenim zadatkom usklađivanja svojih operacija sa novim propisima, smanjenja uticaja na životnu sredinu i unapređenja praksi održivosti.

Za detaljnije informacije o zelenom planu EU i našim konsultantskim uslugama u vezi sa tim, kontaktirajte nas
putem email-a: team@sc-econsult.com

Izvor: https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top